Ubezpieczenie nieruchomości

Czym jest ubezpieczenie nieruchomości?

Najczęściej nieruchomość stanowi największy procent Twojego majątku. Jej utrata np. w pożarze niesie za sobą straszne skutki. 

Ubezpieczenie nieruchomośći jest zabezpieczeniem Twoich zainwestowanych pieniędzy. Posiadając dobrą polisę masz pewność, że gdy dojdzie do zdarzenia losowego, otrzymasz środki na pokrycie szkód lub kupno nowego mieszkania, domu czy lokalu.

Dla kogo?

Ubezpieczenie mieszkania lub domu powinien posiadać każdy właściciel takiej nieruchomości – choćby w najniższym wariancie. Niestety nie znam żadnego sensownego powodu, dlaczego miał/abyś nie ubezpieczać własnej nieruchomości. 

Utrata swojego domu w skutek pożaru czy wybuchu np. gazu to coś, czego często nie potrafimy sobie wyobrazić. Twierdzimy, że nas to nie dotyczy.

Jeśli jesteś jedna z osób, które żyją w takim przekonaniu, to ubezpieczenie nieruchomości nie jest dla Ciebie.

 

Dlaczego warto?

Posiadając nieruchomość za dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych bez ubezpieczenia, podejmujesz ryzyko utraty wszystkiego przez zdarzenia losowe. Banki bardzo dobrze o tym wiedzą, dlatego do kredytu hipotecznego ubezpieczenie domu czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe.

Składka roczna takiego ubezpieczenia potrafi wynosić nawet poniżej 0,1% wartości całej nieruchomości. To niewiele za gwarancję spokojnego snu. 

 

Elastyczne plany

 • Umowa ubezpieczenia domu lub mieszkania jest zawierana na okres 1 roku.
 • Składkę roczną za ubezpieczenie możesz zapłacić jednorazowo, lub rozłożyć na 2, 4 a nawet 6 rat.
 • Termin płatności pierwszej raty może zostać odroczony nawet o 14 dni.
 • Za rozłożenie składki na raty zwykle pobiera się dodatkowe opłaty.

 

Warunki ubezpieczenia

To ty decydujesz, jak chcesz ubezpieczyć swoją nieruchomość i rzeczy, które się w niej znajdują. Możesz to zrobić na wiele sposobów różnym kosztem. Niezależnie co chcesz ubezpieczyć, najczęściej możesz to zrobić w kilku wariantach do wyboru.

 • Od zdarzeń losowych (podstawowa ochrona, bardzo wąski zakres).
 • Od wszystkich ryzyk (bardzo szeroka ochrona).
 • Od kradzieży z włamaniem i rabunku.

Sprawdź poniżej co może wchodzić w skład ubezpieczenia, i co tak naprawdę Cię interesuje. 

 

Skład ubezpieczenia

W skład ubezpieczenia nieruchomości wchodzi wiele czynników, jednak podstawowym i najważniejszym jest właśnie sama nieruchomość, czyli mury, ściany i dach. Oprócz samej nieruchomości możesz dodatkowo ubezpieczyć:

 • ruchomości domowe (czyli sprzęt RTV, AGD, meble, ubrania, gotówka, biżuteria. Dosłownie wszystko, co znajduje się w mieszkaniu/domu i nie jest na stałe do niego przytwierdzone),
 • stałe elementy (takie jak: drzwi, okna, parapety, panele, kafelki czy klimatyzatory, czyli elementy na stałe przytwierdzone do mieszkania lub domu),
 • budynki i budowle (na jednej polisie wraz z ubezpieczeniem np. domu, możesz ubezpieczyć również garaż, wiatę, rzeźbę ogrodową, altankę, itp.),
 • szklane przedmioty od stłuczenia (takie jak kabina prysznicowa, umywalka, toaleta, szyby w oknach czy drzwiczki piekarnika. Dodatek ten obejmuje również pęknięcia tego typu przedmiotów),
 • pomoc assistance (z tego dodatku pokrywane są m.in. koszty usług wszelkich fachowców, takich jak: szklarz, murarz, dekarz, hydraulik, elektryk itp. Dodatek ten może zawierać także szereg innych opcji, jak np. mieszkanie zastępcze na czas likwidacji szkody),
 • ochrona prawna (dostęp przez cały rok do darmowej porady prawnej związanej z życiem prywatnym),
 • NNW (w ramach polisy ubezpieczenia nieruchomości, możesz także ubezpieczyć siebie i bliskich od nieszczęśliwego wypadku).

 

 

Bardzo ważnym elementem jest dodatek:

 • OC w życiu prywatnym (klasycznym przykładem jest “zalanie sąsiada”. To z tego dodatku wypłacane są pieniądze dla poszkodowanej osoby, której wyrządziliśmy szkodę. O OC w życiu prywatnym więcej dowiesz się tutaj).

 

 

WAŻNE! Jeśli najmujesz nieruchomość, nadal możesz ubezpieczyć się od powyższych elementów, nie ubezpieczając przy tym nieruchomości.

 

Więcej informacji

Więcej informacji znajdziesz w moich artykułach:

Pomaganie zaczyna się od rozmowy

Najlepszym pierwszym krokiem jest rozmowa.
W czasie darmowych 15 minut możemy porozmawiać o wstępnych rozwiązaniach problemu, który jest obecnie dla Ciebie największy.