Ubezpieczenie podróży

Czym jest ubezpieczenie podróży?

O ile wyjazd na terenie Polski nie jest czymś specjalnie niebezpiecznym, to wyjazd poza granice naszego kraju niesie za sobą ogromne ryzyko. Wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Sprawdź czemu ubezpieczenie podróży jest takie ważne i jakie ryzyko podejmujesz wyjeżdżając bez niego.

Dla kogo?

Raczej Cię nie zdziwi, że ubezpieczenie podróży jest dla osób, które planują wyruszyć w podróż. Każda podróż niesie za sobą ryzyko. Kiedy to ryzyko jest niewielkie, brak takiego ubezpieczenia nie jest problemem na dużą skalę.

Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, kiedy Twoja podróż ma związek z wyjazdem za granicę. O ile na terenie Polski obejmuje Cię ubezpieczenie zdrowotne (czyli dostęp do NFZ, darmowa pomoc medyczna), to za granicą już takiego ubezpieczenia nie posiadasz

Ubezpieczenie podróży jest głównie dla osób planujących wyjazd za granicę, oraz dla tych, którzy chcą się dodatkowo zabezpieczyć wyjeżdżając na terenie Polski. 

 

Dlaczego warto?

Wyjazd za granicę może Cię kosztować znacznie więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Przekraczając granicę naszego kraju przestaje Ci się należeć jakakolwiek darmowa pomoc (z wyjątkiem karty EKUZ, o ile taką posiadasz).

Jeśli będąc za granicą, nagle się poważnie rozchorujesz lub ulegniesz wypadkowi, lokalne służby medyczne nie odmówią Ci pomocy. Jednak po jej udzieleniu wystawią Ci rachunek, na którym znajdziesz kwotę za:

 • usługi,
 • transport (karetkę),
 • operację,
 • pobyt w szpitalu,
 • a nawet każdy zużyty “wacik” i kroplówkę, której potrzebowałeś.

Rachunek oczywiście otrzymasz w walucie kraju, w którym przebywasz, więc koszty będzie trzeba pomnożyć razy X.

Przykład: Podczas wyjazdu do USA pacjent trafił do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej i duszności, wywołanych zawałem serca. Jego stan był na tyle poważny, że musiał zostać poddanych natychmiastowej defibrylacji i przewieziony w trybie pilnym do lepiej wyposażonego szpitala. Powrót do Polski na dalsze leczenie wymagał użycia ambulansu lotniczego. Koszt zdarzenia przekroczył 196 tys. USD, a więc 735 tys. PLN.

Posiadając dobre, z naciskiem na DOBRE ubezpieczenie podróży, wszelkie tego typu koszty zostaną pokryte z Twojej polisy ubezpieczeniowej, a nawet możesz otrzymać dodatkowe pieniądze za fakt wystąpienia choroby czy wypadku.

 

Elastyczne plany

 • Ubezpieczenie podróży możesz zawrzeć nawet na 1 dzień, jednak nie dłużej niż 1 rok. To ty decydujesz, ile ma trwać polisa (oczywiście nie powinna trwać krócej, niż Twój wyjazd). 
 • Składkę za ubezpieczenie możesz opłacić jednorazowo, lub w 2, 4, 6, a nawet 12 ratach (w przypadku tego ubezpieczenia bardzo często możesz nawet sam/a zdecydować o terminach płatności kolejnych rat).
 • Za rozłożenie składki na raty zwykle naliczane są dodatkowe opłaty.

 

Warunki ubezpieczenia

Ubezpieczenie podróży może się składać z wielu elementów. Podstawowym są koszty leczenia. To Ty decydujesz o wysokości tak zwanej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Jeżeli wybierzesz sumę ubezpieczenia na poziomie 50 000 zł, ubezpieczyciel opłaci Twoje koszty leczenia do wybranej przez Ciebie kwoty. Jeżeli zdecydujesz się na 700 000 zł, ubezpieczyciel opłaci je do 700 000 zł. Oczywiście im wyższa suma ubezpieczenia, tym więcej zapłacisz za taką polisę, jednak warto sobie to przekalkulować.

Jeżeli zdecydujesz się na zbyt tanią polisę ubezpieczenia podróży, może ona nie pokryć w pełni kosztów leczenia, gdy dojdzie do wypadku lub zachorowania. Wtedy różnice kosztów zapłacisz Ty – z własnej kieszeni, lub zadłużysz się po uszy.

Zakres kosztów leczenia możesz rozszerzyć o:

 • zaostrzenie chorób przewlekłych (jeśli chorujesz przewlekle i nie zgłosisz tego przy ubezpieczeniu, koszty leczenia związane z Twoją chorobą przewlekłą nie zostaną pokryte za granicą),
 • wojna i akty terroryzmu (pokrywa koszty leczenia związane z wojną i aktami terroryzmu).

Dodatkowo zakres swojego ubezpieczenia możesz rozszerzyć o:

  • kontynuację leczenia po podróży (po powrocie do kraju będziesz mógł nadal kontynuować leczenie z polisy ubezpieczenia podróży),
  • śmierć / trwały uszczerbek na zdrowiu (jednorazowa wypłata pieniędzy za trwały, nie rokujący poprawy uszczerbek na zdrowiu, lub wypłata wybranej kwoty Twoim bliskim w razie Twojej śmierci za granicą),
  • bagaż podróżny (możesz ubezpieczyć dodatkowo swój bagaż od kradzieży z włamaniem, rabunku lub zagubienia),
  • sprzęt sportowy oraz osprzęt do niego.

Ostatnią bardzo ważną częścią ubezpieczenia podróży jest OC w życiu prywatnymMożesz je zawrzeć jako dodatek do ubezpieczenia podróży, jeżeli nie posiadasz tego ubezpieczenia oddzielnie z rozszerzeniem na zagranicę (o czym napisałem tutaj).

 

Więcej informacji

Więcej informacji znajdziesz w moim artykule (artykuł w trakcje produkcji)

Oczywiście zachęcam Cię również do kontaktu przez formularz, znajdujący się poniżej. Wszystko zaczyna się od rozmowy!

Pomaganie zaczyna się od rozmowy

Najlepszym pierwszym krokiem jest rozmowa.
W czasie darmowych 15 minut możemy porozmawiać o wstępnych rozwiązaniach problemu, który jest obecnie dla Ciebie największy.